Witamy na stronie

LWiki
Producent
Mebli

Meble do domu czy biura?

Napisz lub zadzwoń

Fronty w połysku czy w macie?

wybieramy własne rozwiąznaia

płyta mdf do frezowania frontów

Na forach ten rodzaj pytań pojawia się bardzo często. Każdy ma swoje zdanie i każdy opowie nam swoją przygodę z frontami matowymi lub w połysku. Będzie ona się kończyć szczęśliwie lub otrzymamy wiele argumentów przeciw. Trzeba podejść do pytania trochę inaczej aby wybrać ten a nie inny rodzaj wykończenia. Fronty meblowe lakierowane nie zależnie czy mat czy połysk jest to element wystroju, który jako pierwszy rzuca się w oczy. Fronty lakierowane nadają wizualny styl całemu pomieszczeniu. To my tu mieszkamy i mamy czuć się dobrze w kuchni w salonie czy w łazience. Tym samym to tylko od nas będzie zależeć co zrobimy, aby długo cieszyć się z frontów.

1 Efekt wizualny jaki chcemy.

Fronty lakierowane w połysku. Jest to eleganckie wykończenie, nadające wnętrzu luksusowego charakteru. Połyskująca powierzchnia tworzy lustrzane obicie otoczenia oraz znacznie lepiej odbija światło, niż fronty matowe. Te cechy powodują że nasza kuchnia zostanie optycznie powiększona. Ma to znaczenie szczególnie w niewielkich kuchniach, które chcemy optycznie powiększyć, a w dużych wzmacniają wrażenie przestrzeni.


Lakier w macie powierzchnia frontów nie jest wypolerowana. Światło padające na front nie jest odbijane a wręcz pochłaniane większej części i rozpraszane. Pozwala to wykreować nam kuchnię przytulną, stonowaną. Przy oświetleniu o tym samym natężeniu w kuchni z frontami matowymi optycznie pomniejszymy pomieszczenie niż w kuchni z frontami w połysku. Aby zniwelować ten efekt trzeba zamontować oświetlenie większej mocy. Co może korzystniej wpłynąć na nasze samopoczucie. Światła nigdy za wiele jeżeli mamy małe pomieszczenie i małe okno kuchenne.

2. Utrzymanie w czystości

Fronty czy to w macie czy w połysku musimy czyścić. Jedna ważna zasada nie czyścimy ich przez najbliższe 2 tygodni od montażu. Nie dotykamy ich żadną ścierką. Niektórzy producenci lakierów zalecają nawet miesiąc. O co tu chodzi? A o to że lotne związki, które są zawarte w lakierach jeszcze przez jakiś czas będą się utleniać. Tym samym powłoka lakiernicza się utwardza. Jeżeli posiadamy fronty lakierowane na wysoki połysk jak i te w macie używając ścierki na jeszcze delikatnej powłoce możemy porysować ją.

Frezowanie frontow cnc

element polakierowany

Jakich ścierek i jakiej chemii używać? Na pewno ścierki miękkie jak micro fibra, zapomnij o ostrych gąbkach, druciakach i szczotkach. Zaś środki chemiczne które nie zawierają cząstek ścieralnych, acetonu, amoniaku i alkoholu. Tego ostatniego trochę szkoda. Sama woda często wystarczy. Fronty lakierowane wymagają od nas więcej staranności jeżeli mamy uzyskać zawsze efekt pierwotny. Na frontach lakierowanych na wysoki połysk przy nie starannym wykończeniu (polerowaniu) widać smugi. Nie może być to czynność wykonana na szybko, wykonana dwoma ruchami. Dobre są w tym osoby, które mają wprawę i robią to szybko i dokładnie. Utrzymanie w idealnej czystości naszej wymarzonej kuchni w tym frontów nie jest dla wszystkich może priorytetem lub nie lubią tego robić. Inni nie zwracają na to tak bacznej uwagi. Jeżeli posiadamy dzieci i często gotujemy lub mamy szalony plan zajęć i o sprzątaniu nie myślimy jako czynności której chcemy poświęcić dużo czasu. Ale kuchnia ma wyglądać jak u perfekcyjnej Pani domu. Zdecydowanie polecam wtedy wybrać fronty matowe.


Spotkałem się z opinią że fronty matowe są trudne w utrzymaniu i trudno je wyczyścić jeżeli dojdzie do zabrudzenia. Że zabrudzenia wnikają głęboko w strukturę lakieru. Trzeba uważać także z niektórymi barwnikami spożywczymi. W opisie problemu zawsze brakuje informacji o jakie zabrudzenie chodzi. Od tego jakiej jakości fronty kupiliśmy będzie zależała częstotliwość ich pielęgnacji. Lakierów do malowania frontów jest kilka rodzajów różnią się właściwościami i ceną. Ważnym elementem jest także ilość warstw i grubość ich nałożenia na front. Im mniej tych warstw tym powłoka lakiernicza do wyschnięcia i nałożona jest grubsza. Temperatura i wentylacja procesu wysychania powłoki też ma znaczenie. Jeżeli wykonamy lakierowanie taniej i szybciej, efektem będzie porowatość powłoki. Większe pory powodują głębokie wnikanie zabrudzeń. Droższe fronty malowane są kilka razy mniejszymi warstwami. Powłoka jest wtedy gładsza i mniej podatna na zabrudzenia.

wyfrezowany witryna front

czyszczenie frontu

3. barwa frontów

Spotkaliśmy się z określeniem że na kolorach ciemnych wszystko widać. Jeżeli już wiemy że na frontach w połysku musimy trochę bardziej się postarać z czynnościami czyszczenia polerowania powierzchni aby uniknąć smug i palców, to oznacza że ciemne fronty w połysku lakierowanym, tradycyjnymi lakierami to nie najlepszy pomysł dla osób które cenią sobie czas. Nie każdy ma czas sprzątać i polerować. Nie oznacza to że fronty lakierowane na połysk trzeba polerować niewiadomo ile. Czynność ta wymaga tylko większej staranności. Fronty ciemne matowe pod tym względem też maja swoje minusy ale nie tak bardzo jak w połysku. Wszystko zależy od lakieru jakimi są pomalowane fronty. Na rynku pojawiły się lakiery w technologi – NANO. Nanotechnologia. Efekt to między innymi brak odcisków palców na powierzchni. Fronty matowe sam widziałem, czekam teaz na połysk aby sprawdzić w praktyce.


4. Barwa światła i natężenie

Barwa światła to kolor jaki emituje nasze źródło oświetlenia. Kiedyś były to żarówki lub jarzeniówki a dziś to oświetlenie LED. Dla przykładu stara żarówka 100 W miała temperaturę barwową ok. 2900 K (światło żółte). Teraz bardziej zaawansowane LEDy pozwalają nam na sterowanie temperaturą barwy oświetlenia białego. Światłem białym można sterować od ciepłych barw gdzie zaliczamy oświetlenie wpadające w żółty odcień, o temperaturze barwowej poniżej 4000K. Po wpadający w niebieski odcień światła o temperaturze barwowej zimnej, powyżej 6000 K. Kolor światła ma wpływ na nasze samopoczucie i sposób postrzegania barwy. Ale nie tylko. Kolor odbity od frontów może bardziej lub mniej wydobyć mankamenty. Tymi mogą być smugi, zabrudzenia lub rysy powłoki lakierniczej. Im zimniejsze światło 4000K w górę, tym więcej zobaczymy tych mankamentów.

wysokiej klasy sprzet lakierniczy

proces lakierniczy

5. Nie zawsze jest to możliwe …

Nie zawsze fronty frezowane w ostre zagłębienia, rowki, warkocze i inne wymyślne wąskie szczeliny możemy polakierować na wysoki połysk. Nie że nie jest to możliwe. Tylko koszty uzyskania tego efektu na tak skomplikowanych strukturach są wielokrotnie większe. Czas poświęcony na uzyskanie tego efektu w zagłębieniach i szczelinach generuje nam wydłużenie czasu pracy i wzrost tej kwoty.

6. Cena zakupu

To skomplikowany temat. Jest to składowa wielu elementów jak składniki utrzymanie optymalnych warunków otoczenia podczas lakierowania (temperatura, zapylenie, narzędzia lakiernicze i osprzęt, jakość materiału MDF, czas pracy ludzkiej, czas pracy maszyn np. polerskich (prąd amortyzacja) , koszt suszarni, marża, koszt projektowania frontu, koszt programowania maszyn, koszt wytworzenia frontu, koszt narzędzi itd …


Jest wiele składowych ale zawsze chodzi o czas pracy ludzi i jakość która kosztuje. Niestety na tym etapie maszyny nie wyręczą nas jeżeli chcemy mieć dobrej jakości produkt. Maszyny pomagają w procesach np. lakierowania ale tylko tam gdzie jest produkcja masowa frontów w jednym kolorze. Im bardziej dokładnie, więcej cienkich warstw lakieru i w optymalizowanych warunkach wykonujemy lakierowanie na dobrych materiałach tym drożej a jakość frontu lepsza. Dotyczy to zarówno aspektów wizualnych jak i struktury wewnętrznej lakieru oraz co ważniejsze cieszymy się jakością i użytkujemy fronty przez długi czas. Jeżeli robimy coś szybciej, jedna warstwa lakieru - taniej – mniej operacji i w warunkach garażowych, których Klient nie widzi. Musimy ponieść ryzyko że kupujemy produkt niskiej jakości, za to w niskiej cenie. Wady wychodzą w trakcie użytkowania od razu lub najczęściej po czasie upływu gwarancji. Zobaczymy wtedy wiele wad poprodukcyjnych, których efektem jest pękanie lakieru czyli zbyt twardy lakier, brudzenie się lakieru, mikropęknięcia szkliwa lakieru, pęcherzyki i inne. Fronty lakierowane na wysoki połysk z racji większej ilości operacji i użytych materiałów (past polerskich) będą droższe od frontów lakierowanych na mat.

element polakierowany

fronty czarny lakier

7. Lakierowanie jednostronnie czy dwustronnie

Ten temat trzeba poruszyć przy temacie frontów lakierowanych. Dla przypomnienia MDF to sprasowany pył idealny materiał do frezowania. Do produkcji można użyć różnych rodzajów płyt MDF – niepowlekane lub powlekane dwustronnie, zwykłe lub wodoodporne płyty. Jeśli idziemy na jakość to. użyjemy MDF powlekanego (biały laminat) i lakierujemy np. na kolor biały. Nie ma znaczenia czy połyk czy mat. Lakierowanie jednostronne – do lakierowania zasłaniamy krawędzie po wewnętrznej stronie (tył frontu). Lakierujemy przednią część połysk lub mat. Stykiem powłoki lakierniczej jest rant. Teraz tylko od umiejętności lakiernika lub szczęścia zależy czy rant został polakierowany dokładnie. Wspominam o tym, że w czasie użytkowania w kuchni czy w łazience mamy odczynienia z wodą, a płyta MDF bardzo szybko chłonie wilgoć i puchnie. Lakierowanie obustronne – front jest lakierowany dookoła dokładnie. W przypadku frontów lakierowanych obustronnie, przód wykonujemy na wysoki połysk a tył w macie. Sposób lakierowania podraża nam koszt samego frontu, ale zyskujemy przez to znacznie odporniejszy front na warunki zewnętrzne.


PODSUMOWANIE
FRONTY LAKIEROWANE NA POŁYSK
• powiększają pomieszczenie (w szczególności wąskie i długie kuchnie)
• duże pomieszczenia nabierają jeszcze większego blasku
• fronty w połysku o kolorach jasnych wymagają starannego polerowania zaś ciemne kolory bardzo dużej staranności
• unikamy oświetlenia zimnego i bardzo intensywnego oświetleń zwłaszcza jeżeli nie lubimy polerować frontów
• można uzyskać większą głębię koloru frontu i intensywność barwy
• są odporne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne jednak bardziej widać zarysowania w świetle
• lakier na wysoki połysk lepiej prezentuje się na płaskiej powierzchni

FRONTY LAKIEROWANE W MAT
• fronty matowe nadają pomieszczeniom spokojnego, stonowanego i zrównoważonego wyglądu
• brak refleksów świetlnych
• czyszczenie frontów łatwiejsze, ale też szybciej sie brudzą
• unikamy nadmiernego polerowania punktowego
• bardziej uniwersalne niż połysk
• nie widać odcisków palców podczas użytkowania
• można lakierować wymyśle kształty frezowanych frontów, ramy
• jest tańszy w zakupie

Jeżeli nie wyczerpałem tematu lub zbyt uprościłem zagadnienia proszę pisać do nas. Postaramy się opisać dokładnie interesujące Państwa zagadnienia.

kuchnia polysk


Podobają sie Wam artykuł ? Doceń Nas i poleć.

LWikipedia

Dzielimy się wiedzą i spostrzeżeniami, które rozszerzają Nasz sposób postrzegania rzeczy oczywistych.
Kuchnia to wizytowka Naszego domu.

plyta elektryczna czy gazowa

Plyta elektryczna czy gazowa?

Zobacz jak ja wyliczyłem koszty podgrzania 1 litra wody do temperatury 100C na poszczególnych płytach i co z tego mozna wywnioskować ...

oświetlenie w szafkach kuchennych

LED w meblach kuchennych inaczej

Stosowanie oświetlenia LED stało sie powszczechne w każdym domu. Montujemy je w garderobach, łazience no i w kuchni ...

fronty mat czy połysk

Fronty połysk czy mat?

Dodam bym jeszcze głęboki mat, półmat, półpołysk. Kada powierzchnia ma sowje wady i zalety aby kuchnia zawsze była czysta ...

kat nachylenia blatu

Blat kuchenny ale jaki?

Wybór nie jest łatwy do pomieszczenia gdzie panują wysokie temperatury, wilgość a blat narażony jest na tłuczek od miesa i ostre noże ....


Kontakt z Nami

Zawsze do dyspozycji o dogodnej porze.

Zawsze proponujemy indywidualne rozwiązania.

  • Adres siedziby:
    LWiki Sp. z o.o. ul. Poziomkowa 2a,
    05-090 Raszyn Polska
  • NIP: PL 534 252 29 16
  • KRS: 0000 626 999
  • REGON: 364 921 815 00000
  • Telefon: 515 0 79 79 0
  • Email: info@lwiki.pl
  • strona firmowa: www.Lwiki.pl
  • strona produktowa: www.Lwiki.com.pl