Witamy na stronie

LWiki
Producent
Mebli

Meble do domu czy biura?

Napisz lub zadzwoń

Płyta indukcyjna, ceramiczna, żeliwna a może gaz ?

Która z płyt grzewczych jest tańsza podczas użytkowania ?

wybieramy płytę grzewcza

Meble w kuchni to aspekt wizualny. Teraz trzeba wyposażyć naszą kuchnię w urządzenia techniczne. Najczęstszym zagadnieniem na początku poza design –em, marką, funkcjami, rodzajem montażu (wolnostojąca, do zabudowy), który nas najbardziej interesuje to:

Która płyta grzewcza gazowa czy elektryczna jest bardziej ekonomiczna podczas użytkowania?

Na wstępie trochę teorii, aby obliczenia dalsze miały jakiś wymiar porównawczy. Każde paliwo ma jakąś wartość energetyczną, czyli ilość energii jaką możemy pozyskać. Z racji tego, że interesuje nas tylko gaz ziemny i prąd przemienny będziemy szczególnie skupiać się na tych dwóch źródłach. Dodatkowo pod uwagę bierzemy urządzenia które tą energię obsługują i ich sprawności. Im większa sprawność urządzenia tym mniej paliwa czy prądu zużyjemy do podgrzania. Nie zależnie czy to będzie woda w układzie CWU, CO czy garnek wody lub czajnik z wodą.
1 MJ = 0,277777778 kWh, czyli wartość opałowa 1 m³ gazu ziemnego wynosi 9,55555556 kWh. Dla uproszczenia można przyjąć, że 1 m3 gazu to 9,5555 kWh.


GAZ

Gaz ziemny powstaje z materii organicznej i składa się przede wszystkim z metanu oraz związków węglowodorowych. Energetyczność metanu zależy od stosunku wodoru i węgla. Nie możemy sprawdzić jego jakości ale często możemy zaobserwować że raz woda gotuje się szybciej, innym razem wolniej. Cena końcwa jest składową opłat nośnika jakim jest gaz lub prądu, opłat przesyłowych, jakościowych … i innych. Pewne składowe są stałe i nie zmieniają się co miesiąc, inne zmieniają się (zwiększa się, zmniejsza się) w zależności od zużycia co wpływa na końcową cenę jednego m3 gazu lub prądu. Cena gazu i prądu wyliczona na podstawie faktur z danych miesiący podzielona przez zużycie.

GAZ
Styczeń .. Luty 2018 = 1,8381 zł/1m3
Marzec – Kwiecień 2018 =1,9203 zł/1m3
Maj – Czerwiec 2018 = 3,3192 zł/1m3
Lipiec – Sierpień 2018 = 3.8085 zł/1m3
Wrzesień – Październik 2018 =2,7561 zł/1m3
Listopad – Grudzień 2018 =2,1274 zł/1m3

PRĄD
Styczeń 2018 … Czerwiec 2018 = 0,5955 zł/1kWh
Czerwiec 2018 … Grudzień 2018 = 0,5972 zł/1kWh

wydobycie gazu

gaz ziemny

Jeżeli już wiemy że cena energii różnych źródeł jest różna w zależności od miesiąca i zużycia to podawana cena do porównania będzie inna. I teraz pytanie co chcę sprzedać - taki miesiąc porównawczy zastosuje aby przekonać do swojego produktu. Ale że nie sprzedaje urządzeń AGD tylko produkujemy meble to dla własnej i Państwa wiedzy to zrobiłem .
Nie uwzględniamy w porównaniu tego, który z nośników jest bardziej ekologiczny. Nie chodzi mi o spalanie lecz o jego pozyskanie. Jeżeli przyjmiemy że prąd powstaje z węgla to prąd nie jest ekologiczny i do tego będzie drogim nośnikiem. Ten sam nośnik czyli prąd pozyskany z źródeł ekologicznych (fotoogniwa, elektrownie wodne, wiatrowe) będzie juz tańszy i ekologiczny. Trzeba jednak zwrócić uwagę tez na gaz, który jest na wyczerpaniu jak i węgiel. I nie jest to odległa przyszłość jeżeli mówimy o 30 latach. A czas szybko leci.

Na rynku można wyróżnić dwa rozwiązania tradycyjne palniki zewnętrzne i nowość stworzoną przez polską firmę palniki ukryte. Tradycyjna kuchenka gazowa posiada różne wielkości palników. Trzeba pamiętać o dobieraniu odpowiedniego garnka do palnika , aby straty cieplne nie wpływały na zużycie gazu.


To jest główna wada palników gazowych. Utrzymanie w czystości samej kuchenki jest bardzo proste. Emaliowane pod tym względem mają przewagę. Gorzej jest to w kuchenkach elektrycznych – bardziej czasochłonne.

Jak wynika z opisu podawanego przez producenta płyta grzewcza osiąga odpowiednią temperaturę, po czym na chwilę odcina gaz trzymając ciepło. Włącza się po pewnym czasie, aby znów dogrzać palnik. Tym sposobem zapobiegamy ciągłemu pobieraniu gazu. Płyta musi mieć też zasilanie prądem. I tych danych do obleczeń nie uwzględniamy. Płomień ukryty pozwala w jakimś stopniu zaoszczędzić straty wynikające z utraty ciepła. Kuchenki gazowe w wyniku spalania uwalniają tlenek węgla, di tlenek azotu, di tlenek siarki, di tlenek węgla. Dlatego tak ważna w naszej kuchni jest sprawna wentylacja. Dodatkowo na meblach osadza się warstwa tłustych zanieczyszczeń. Fronty zmieniają swoją barwę z śnieżno białej na zżółkniętą. Tu też jest wina jakości lakieru i zawartych w nim substancji reagujących z di substancjami. Droższe lakiery zawierają inne składni, eliminując zjawisko zmiany barwy. Efektywność i sprawność poszczególnych urządzeń:

Kuchenka gazowa 24-38%
Kuchenka Solgaz 41%

płyta Solgaz

płyta żeliwna

Prąd elektryczny

Na rynku istnieją różne konstrukcje urządzeń które dane paliwo wykorzystują. W specyfiki urządzenia będzie nas interesować sprawność tych urządzeń. Jak wspominałem sprawność ma decydujący wpływ na koszty jakie ponosimy. Kuchenki elektryczne można podzielić na trzy rodzaje w zależności w jaki sposób przetwarzają prąd. Dzielimy je w zależności od sposobu wykorzystania energii na: elektryczną modele tradycyjne z żeliwną płytą (grzałki), ceramiczne oraz indukcyjne (pole elektromagnetyczne). Kuchenki elektryczne z żeliwną płytą pod którą mamy tradycyjnie spirale przewodu grzewczego, który rozgrzewa nam żeliwną płytę. Niestety wadą płyty żeliwnej jest trudność utrzymania w czystości. Innym mankamentem kuchenki jest długi czas nagrzewania oraz długi czas stygnięcia. Moment kiedy płyta jest nagrzana najskuteczniej gotujemy nasze potrawy. Kuchenka ceramiczne – ulepszona wersja kuchenki żeliwnej, pokryta szkłem jak płyta indukcyjna. Elementem wytwarzającym ciepło jest spirala elektryczne ale może też być lampa halogenowa. Płyta pokryta szkłem co eliminuje wady w/w płyty żeliwnej dotyczącej brudzenia. Zaletą też jest rozbudowany panel sterowania. Żeliwna i Ceramiczna płyta w chwili uruchomienia nagrzewa pole grzewcze do wysokich temperatur. Nie są więc bezpieczne przy dzieciach. Musimy w obu precyzyjnie dobierać garnki do palnika by nie marnować zbytnio energii elektrycznej.


Płyta indukcyjna to już zupełnie inna filozofia wykorzystania prądu elektrycznego. Pozbawiona jest wad płyty żeliwnej i ceramicznej. Wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Tym samym garnki to specjalna konstrukcja ferromagnetyczna. Najprościej tłumacząc garnek jeżeli przyciąga magnes, to nadaje się do płyty indukcyjnej. Proszę pamiętać że garnki muszą posiadać prostą powierzchnie stykową z płytą grzewczą. Jakiekolwiek odkształcenia eliminuje garnek z użycia. Stawiając na danym polu wykorzystujemy tylko tą płaszczyznę na której stoi garnek. Więc nie ma strat ciepła. Pole palnika nie nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur wiec jest w miarę bezpieczne dla dzieci. Trzeba mieć jednak na uwadze że po zdjęciu garnków lub patelni płyta jest przez chwilę gorąca. Zdecydowanie szybciej gotuje się na niej woda, niż na wyżej wymienionych płytach żeliwnej i ceramicznej. Także sposób gotowania jest inny. W przypadku płyty żeliwnej czy ceramicznej oraz gazu mamy gotowanie jednostajne. Czyli woda gotuje się cały czas. W płycie indukcyjnej gotowanie jest przerywane - impulsowe. Gotuje przestaje, gotuje przestaje … tym samym garnki powinny być trochę większe. Efektywność i sprawność poszczególnych urządzeń:

Płyta elektryczna żeliwna ……..48-55 %
Płyta elektryczna ceramiczna …50-62%
Płyta indukcyjna ………………75-95%

płyta indukcyjna

podłączenie kuchenki

Wspomnę jeszcze o podłączeniu elektrycznym. Często poruszany temat, ale mało kto z Państwa ma uprawnienia elektryczne. Informacje jakie są podawane na forach osób nie posiadających odpowiedniej wiedzy, mogą naprawdę doprowadzić do tragedii.
Temperatura wytwarzana w wyniku obciążenia i zwarcia linii elektrycznej jest najczęstszym powodem pożarów w naszych domach. Sposób podłączenia i dodatkowe informacje są podane w instrukcji montażowej, ale kto by instrukcje czytał.
Część płyt można podłączyć do 2 fazowej instalacji, które często spotykane są w starym budownictwie. Pozwala na to producent i to jest ważne informacja. Ta informacja wpływa czy mamy napięcie montażu 230/400 V czy tylko 400 V. Nie wolno na własną rękę crossować, czyli łączyć styki w kuchence. W przypadku braku linii dedykowanej pod płytę grzewczą, musimy podciągnąć od licznika nowe przewody 4 żyłowe o przekroju 4 mm2. W przypadku 3 fazowego podłączenia płyty, wystarczy nam 5 żyłowy kable o przekroju 2,5 mm2. Nie podłączamy do istniejącej instalacji, która nie jest przygotowana wyłącznie pod płytę grzewczą.


Bezpieczeństwo

Prąd elektryczny jest bezpieczniejszy w trakcie użytkowania. Jedyne co może się nam stać to zadziałanie zabezpieczeń przeciwprądowych w skrzynce bezpiecznikowej. Pod warunkiem że instalacja jest wykonana poprawnie. Czasami występuje przegrzanie pola grzewczego lub zawieszenie systemu. W przypadku przegrzania wystarczy zmienić pole, a wcześniejsze będzie nam stygło. W przypadku zawieszeniu systemu (blokadzie), musimy uruchomić ponownie płytę lub odłączyć ją na bezpiecznikach i włączyć ponownie. Płytę grzewczą elektryczną możemy sami podłączyć, pod warunkiem występowania wtyczki. Np. we Francji producent płyt nie może takiej wtyczki montować. Instalacji dokonuje osoba z uprawnieniami. Z gazem trzeba postępować bardziej ostrożnie. Gaz w niewielkim stężeniu jest wybuchowy a w odpowiednich proporcjach z tlenem może nawet dojść do samozapłonu. Gaz nie może się ulatniać z instalacji. Dlatego do gazu dodawany jest charakterystyczny zapach, który jest wyczuwalny i drażniący w chwili nieszczelnej instalacji. W takim przypadku bezzwłocznie (natychmiast) zamykamy zawór główny i wzywamy pogotowie gazowe. Przy kuchence gazowej wymagana są odpowiednie i sprawne wywietrzniki kominowe. Przy gazie bezwarunkowo naszą nową płytę gazową montuje osoba z uprawnieniami.

bezpieczne żróło energii

koszt za energie

Koszty

Do ogrzania 1 litra wody o 1 stopień Celsjusza potrzebujemy 4200 J = 1,16 Wh. Z racji że wodę którą użyjemy do naszych obliczeniach nie ma 0 stopni, tylko zawsze będzie miała jakąś wartość dodatnią. Musimy założyć że wlaliśmy wodę np. o temperaturze 20 stopni. Ilość energii jaka jest nam potrzebna do podgrzania wody z 20 do 100 stopni to: 4200J x 80 = 336 000 J
Wracamy do początku naszego artykułu gdzie: 1MJ = 0,277777778 kWh
Nasz 1 l wody o temperaturze 100 stopni to: 336 000 J = 0,0933333334 kWh
Laboratoryjnie i teoretycznie, każde urządzenie podgrzeje nam wodę zużywając tyle samo energii. Wyliczenie kosztów eksploatacyjnych było by wtedy bardzo łatwe, ale … mamy sprawność urządzenia co sprawia że zwiększa się nam ilość energii potrzebnej do podgrzania wody. Im mniejsza sprawność tym więcej tej energii potrzebujemy. Wydłużamy tym samym czas osiągnięcia temperatury 100 C. Użyjemy do obliczeń najlepszej sprawności urządzeń w danej grupie. W kuchenkach Sol Gaz udało mi się zdobyć tylko jeden parametr sprawności urządzenia.


Mając sprawność możemy wyliczyć ile energii zużyje nam nasze urządzenie aby podgrzać 1 l wody.
Płyta elektryczna żeliwna – sprawność 55% = 0,1697 kWh
Płyta elektryczna ceramiczna – sprawność 62% = 0,1288 kWh
Płyta indukcyjna – sprawność 95% = 0,09800 kWh
Płyta gazowa tradycyjna – sprawność 38% = 0,2456 kWh = 0,0257 m3
Płyta gazowa solgaz – sprawność 41% = 0,2276 kWh = 0,0238 m3
Wiedząc że 1 m3 gazu to 9,5555 kWh możemy z powrotem zamienić na zużycie m3. (wpisane wyżej) Możemy nasze wyniki zużycia pomnożyć przez cenę za nośnik gaz czy prąd. Zobaczymy w jakim miesiącu zapłacimy najmniej za podgrzanie 1 litra wody do temperatury 100C. Zdjęcie obok.

Te same obliczenia ale przyjąłem już jedną średnią kwotę za cały rok za gaz 2,6282 zł/m3 i prąd 0,5963 zł/kWh
Płyta elektryczna żeliwna – = 0,1697 kWh x 0,5963 zł = 0,1011 zł
Płyta elektryczna ceramiczna = 0,1288 kWh x 0,5963 zł = 0,0768 zł
Płyta indukcyjna = 0,09800 kWh x 0,5963 zł = 0,0584 zł
Płyta gazowa tradycyjna = 0,2456 kWh = 0,0257 m3 x 2,6282 zł = 0,0675 zł
Płyta gazowa solgaz = 0,2276 kWh = 0,0238 m3 x 2,6282 zł = 0,0625 zł

gaz ziemny

cieply dom

Jak widać uśredniając cenę nośnika za cały rok i wszystkich opłat przesyłowych gaz nie jest takim tanim sposobem na podgrzanie wody. Jeżeli porównamy w styczniu gaz z kuchenką elektryczną żeliwną – to gaz jest ponad 2x tańszy. Ale na rachunki trzeba spojrzeć całościowo każdy miesiąc osobna z opłatami stałymi.

Tu słowo wyjaśnienia. Cena gazu w okresie zimowym jest u mnie tańsza bo zużywam go więcej na ogrzewanie domu. A latem zużywam gazu mniej, ale opłaty stałe zostają więc cena jest wyższa. Osoby które używają tylko prąd i mają inną taryfę będą miały tańsze podgrzanie wody elektrycznie. Trzeba tak naprawdę odszukać własne rachunki i przyjąć z tych faktur cenę do obliczeń. Jak możemy znacząco poprawić sprawność każdego urządzenia? Jednym z prostych sposobów zaoszczędzenia jest używanie pokrywki podczas gotowania. W kuchenkach gazowych, żeliwnych oraz ceramicznych stosować odpowiedniej średnicy garnków do średnicy palnika. Kuchenek indukcyjnych to już nie obowiązuje. W kuchenkach tych grzeje się tylko powierzchnia styku.


PODSUMOWANIE

Kuchenki Gazowe
Zalety
- niski koszt zakupu urządzenia tradycyjnego
- nie trzeba przerabiać instalacji w starym budownictwie w którym instalacja jest
- używanie garnków o dowolnej budowie
- łatwość czyszczenia powłoki emaliowanej w przypadku zabrudzenia, przypalenia
- Solgaz zaawansowane sterowanie
- Solgaz - świetny wygląd
Wady
- niska wydajność energetyczna
- długi czas gotowania
- instalacja bardziej niebezpieczna wypadało by montować czujniki gazu
- wydzielanie zawiązków trujących di….
- osadzanie tłustego osadu i żółknięcie lakierów
- montaż tylko przez osoby z uprawnieniami
- Solgaz - wyższy koszt zakupu urządzenia

Kuchenki elektryczne
Zalety
- żeliwne - urządzenie tanie w zakupie i prosta obsłudze
- ceramiczne i indukcyjne zaawansowanie sterowanie
- indukcja - bezpieczna dla dzieci
- indukcja niskie zużycie energii
- indukcja najszybszy czas gotowania
Wady
- odpowiednio przygotowana instalacja elektryczna
- żeliwne wysoki koszt użytkowy
- ceramiczne i indukcyjne wyższy koszt zakupu urządzenia
- żeliwna i ceramiczna mocno i długo się nagrzewa
- indukcja – nie każdy garnek nadaje się do użytku

Jeżeli nie wyczerpałem tematu lub zbyt uprościłem zagadnienia proszę pisać do nas. Postaramy się opisać dokładnie interesujące Państwa zagadnienia.

LWiki kuchnia


Podobają sie Wam artykuł ? Doceń Nas i poleć.

LWikipedia

Dzielimy się wiedzą i spostrzeżeniami, które rozszerzają Nasz sposób postrzegania rzeczy oczywistych.
Kuchnia to wizytowka Naszego domu.

plyta elektryczna czy gazowa

Plyta elektryczna czy gazowa?

Zobacz jak ja wyliczyłem koszty podgrzania 1 litra wody do temperatury 100C na poszczególnych płytach i co z tego mozna wywnioskować ...

oświetlenie w szafkach kuchennych

LED w meblach kuchennych inaczej

Stosowanie oświetlenia LED stało sie powszczechne w każdym domu. Montujemy je w garderobach, łazience no i w kuchni ...

fronty mat czy połysk

Fronty połysk czy mat?

Dodam bym jeszcze głęboki mat, półmat, półpołysk. Kada powierzchnia ma sowje wady i zalety aby kuchnia zawsze była czysta ...

kat nachylenia blatu

Blat kuchenny ale jaki?

Wybór nie jest łatwy do pomieszczenia gdzie panują wysokie temperatury, wilgość a blat narażony jest na tłuczek od miesa i ostre noże ....


Kontakt z Nami

Zawsze do dyspozycji o dogodnej porze.

Zawsze proponujemy indywidualne rozwiązania.

 • Adres siedziby:
  LWiki Sp. z o.o. ul. Poziomkowa 2a,
  05-090 Raszyn Polska
 • NIP: PL 534 252 29 16
 • KRS: 0000 626 999
 • REGON: 364 921 815 00000
 • Telefon: 515 0 79 79 0
 • Email: info@lwiki.pl
 • strona firmowa: www.Lwiki.pl
 • strona produktowa: www.Lwiki.com.pl